2014 Graduate Awards

Each year, the Graduate School of Arts and Sciences and the School of Engineering honor their graduate students through the Graduate Student Awards. The awards celebrate outstanding graduate student achievement in areas such as academic performance, research, student leadership, community service and citizenship, and contributions to undergraduate education.

The 16th Annual Graduate Student Awards ceremony was held on Friday, April 25, 2014, 4:00 PM at the Perry and Marty Granoff Music Center's Distler Performance Hall. 
View event photos >


The winners for 2014 are as follows:

The Robert P. Guertin Student Leadership Award
Marcy Ostberg (Urban and Environmental Policy and Planning)

The Rob Hollister Award for Community Service and Citizenship
Anthony Adrian (Philosophy)

Faculty Teaching and Mentoring Award
Professor Peggy Cebe (Physics and Astronomy)
Assistant Professor Thomas Vandervelde (Electrical and Computer Engineering)

The Award for Outstanding Academic Performance (Master's level)
Rachel Kelly (Music)

The Award for Outstanding Academic Performance (Doctoral level)
Christine Lattin (Biology)

The Award for Outstanding Contributions to Undergraduate Education
Sara Hasselbach (English)
Nathaniel Delaney-Busch (Psychology)

The Award for Outstanding Graduate Contributor to Engineering Education
Carolyn Talmadge (Civil and Environmental Engineering)
Aaron Tietz (Computer Science)

The Award for Outstanding Graduate Researcher, Doctoral level
Kathy Ye Morgan (Biomedical Engineering)

The Award for Outstanding Graduate Researcher, Master's level
Charmian Wu

The Gordon Institute Outstanding Student Award in Engineering Management
Jennifer Braggin

The Marjorie B. Greene Award in Occupational Therapy
Leslie Armstrong

The Joy Ann Greisen Scholarship – Department of Occupational Therapy
Amy Fleischer

The Bekenstein Family Endowment – Department of Occupational Therapy
Kathleen Mifsud
Megan Gately
Melanie LaFavre
Emily Zeman

Sarah Plummer Memorial Prize in Classics and Classical Archaeology
Matthew Kelley

Rhonda Saad Graduate Prize in Art and Art History
Laura Beshears

Professor Kalman A. Burnim Prize for Scholarly Excellence in Drama and Dance
Michael Morris

Graduate Student Council (GSC) Awards

Outstanding Faculty Contribution to Graduate Education
Ellen Pinderhughes (Child Development)
Modhumita Roy (English)

Outstanding Graduate Student Contribution to Undergraduate Education
Lara Hwa (Psychology)
Amanda Sullivan (Child Development)
Diego Millan (English)
Kelly Sullivan (Biomedical Engineering)

Outstanding Graduate Student Organization
Tufts English Graduate Student Organization (TEGO)

Annual Research Symposium

Ten Minute Presentations:
1st: Prity Bengani (Chemical Engineering)
2nd: Aaron Gardony (Psychology)

Three Minute Presentations:
1st: Matthew DiCintio (Drama)
2nd: Felicia Lucci (Chemistry)

Poster Presentations:
1st: Michael VanElzakker (Psychology)

Graduate Student Council Service Award
Administration: Bruce Reitman, Dean of Campus Life and Leadership
Graduate Student Recipient: Jennifer Nguyen, President of the Graduate Student Council

Graduate Student Photo Contest
Each year, the Graduate School of Arts and Sciences and the School of Engineering invites its graduate students to submit photos for the Graduate Student Life Photo Contest.
View this year's winning photos >


Graduate Student Research Competition

The Graduate Student Research Competition supports graduate students by providing funding for expenses of travel to conducting research. Funding is competitive and is based on the significance of the research and the clarity of the proposal.

Fall 2013 Winners
Daniel Afergan (Computer Science)
Daniel Barch (Psychology)
Kelly Beagan (Biology)
Gina Choi (Art History)
Santosh Kumar Choudary (Chemistry)
Sarah Gaither (Psychology)
Kelsey Graham (Biology)
Lydia Harris (School of the Museum of Fine Arts)
Kyle Jewhurst (Biology)
Colin Johnson (Child Development)
Patrick King (Drama and Dance)
Emily Pitcairn (Biology)
Phillippa Pitts (Art History)
Chao Ren (History)
Amy Smith (Psychology)
Jingjing Zhang (Chemistry)

Spring 2014 Winners
Joy Ajayi-Carrier (Biomedical Engineering)
Matthew Applegate (Biomedical Engineering)
Naomi Berlove (Psychology)
Mariah Contreras (Child Development)
Amanda Franklin (Biology)
Brett Gallo (Music)
Lindsay Hinzman (Psychology)
Laura Jasinski (Urban and Environmental Policy and Planning)
Anna Murray (Civil and Environmental Engineering)
Marcy Ostberg (Urban and Environmental Policy and Planning)
Clinton Perry (Psychology)
Julia Pilowsky (Biology)
Tiffany Pounds-Williams (Drama and Dance)
Anna Sagal (English)
Samantha Snyder (Psychology)
David Wong (Mechanical Engineering)
Jing Zhu (Civil and Environmental Engineering)

Graduate Alumni Awards: Outstanding Career Achievement Award
This award is given to a Graduate School of Arts and Sciences and a School of Engineering graduate who have, with the help of their Tufts graduate educations, excelled in their careers of choice. Learn more >

Stacy Klein (Drama and Dance)
Bonnie Schnitta (Mechanical Engineering)

Graduate Alumni Awards: Outstanding Service Award
This award recognizes a Graduate School of Arts and Sciences and a School of Engineering graduate who have made exceptional contributions to Tufts since they have graduated. Learn more >

Michael McLaughlin (Music)
Matthew Lyman (Electrical Engineering)

More information about the annual Graduate Student Awards >

*Awards for arts and sciences graduate students or faculty only
**Awards for engineering graduate students or faculty only