2016 Graduate Awards

The 18th Annual Graduate Student Awards ceremony took place on April 29, 2016 in Distler Hall, Granoff Music Center.

View All Event Photos


The winners for 2016 are as follows:

Robert P. Guertin Student Leadership Award
Jennifer Nguyen (Biology)

Rob Hollister Award for Community Service and Citizenship
Daniel Houlihan (Occupational Therapy)

Faculty Teaching and Mentoring Award
Professor David Kaplan (Biomedical Engineering)
Professor Kim Ruane (Mathematics)

GSAS Award for Outstanding Academic Scholarship (Master's level)
Jeffery Shivers (Music)

GSAS Award for Outstanding Academic Scholarship (Doctoral level)
Aaron Gardony (Psychology)

GSAS Award for Outstanding Contributions to Undergraduate Education
Steven Norris (Philosophy) (Master's Level)

GSAS Award for Outstanding Contributions to Undergraduate Education
Christopher Burke (Physics) (Doctoral Level)

SoE Award for Outstanding Graduate Contributor to Engineering Education
Carter Casey (Computer Science) (Master’s Level)

SoE Award for Outstanding Graduate Contributor to Engineering Education
Qianwen Wan (Electrical Engineering) (Doctoral Level)

SoE Award for Outstanding Academic Scholarship
Joseph Lyons (Biomedical Engineering) (Master’s Level)

SoE Award for Outstanding Academic Scholarship
Kelly Sullivan (Biomedical Engineering) (Doctoral Level)

SoE Award for Commitment to the Practice of Engineering
Pamela Anderson (Biomedical Engineering)

Department of Art and Art History – Rhonda Saad Graduate Prize
Hanna Exel

Department of Classics and Classical Archaeology – Sarah Plummer Memorial Prize
Elizabeth Andrews

Department of Drama and Dance – Professor Kalman A. Burnim Prize for Scholarly Excellence in Drama and Dance
Matthew DiCintio
Katherine Swimm

Department of Education - Mary Ann Mulcahy Service in Education Award
Kyle Duke
Juliette Pelaez

Department of Occupational Therapy – Bekenstein Family Endowment 
Samantha Cooper
Taylor Rose

Department of Occupational Therapy – Marjorie B. Greene Award 
Temor Amin-Arsala

Department of Occupational Therapy – Joy Ann Greisen Scholarship
Temor Amin-Arsala
Colleen Dunwell
Michele Jacquin
Jaye McLaren

Department of Occupational Therapy – Virginia Auty Nedved-Cook Student Research Fund
Mary Barnes
Cailin Donahue
Nicole Picone

Department of Psychology – Innovations in Psychological Science Award
Grace Giles
Aleksandra Kaszowska

Eliot-Pearson Doctoral Research Practice Integration Award in Child Study and Human Development
Ola Ozernov-Palchik

Gordon Institute Outstanding Student Award in Engineering Management
Kathryn Jinks

Graduate Student Council (GSC) Awards

Outstanding Contribution to Mentoring or Teaching Undergraduate Students
Humanities: Peter Boudreau - Art History
STEM: Charles van Rees - Biology
Social Science: Yiwei Jiang – Economics

Outstanding Faculty Contribution to Graduate Student Studies
Social Science: Dr. Marina Umaschi Bers - Child Study and Human Development
STEM: Dr. Kim Ruane - Mathematics

Outstanding Graduate Student Organization
Graduate Student Community Outreach: Computer Science League of Learning (CSLOL)
Graduate Student Advocacy: Organization of Graduate Students in Mathematics (OGSM)

Graduate Student Council Service Awards
Dean Robert Cook, Graduate School of Arts and Sciences
Ariana Hajmiragha, Graduate School of Arts and Sciences
Irina Yakubovskaya, GSC Vice President

Graduate Student Research Competition
The Graduate Student Research Competition supports graduate students by providing funding for expenses of travel to conducting research. Funding is competitive and is based on the significance of the research and the clarity of the proposal.

Fall 2015 Winners
Furen Dai (School of the Museum of Fine Arts)
Victoria Floerke  (Psychology)
Xiao Han (Psychology)
Lindsay  Hinzman (Psychology)
Navneet Kaur (Psychology)
Amy Meyer (Drama)
Ali-Reza Mirsajadi (Drama)
Nicole Pfiester (Electrical and Computer Engineering)
Chao Ren (History)
Nicholas Scott (History)
Charles van Rees (Biology)
Alister Wood (Civil and Environmental Engineering)
Sezin Yigit (Chemistry)
Jun Zhang (Physics and Astronomy)
Xian Zhang (Child Study and Human Development)

Spring 2016 Winners
Gizem Altheimer (Psychology)
Laura Corlin (Civil and Environmental Engineering)
Renee DeCaro (Psychology)
Kelsey Graham (Biology)
Simon Howard (Psychology)
Xiaoran Hu (Chemistry)
Yizhou Huang (Drama)
Gregory Hughes (Psychology)
Patrece Joseph (Child Study and Human Development)
Emily Newman (Psychology)
Genevieve Pugesek (Biology)
Michael Shah (Computer Science)
Jeffery Shivers (Music)
Disha Sood (Biomedical Engineering)
Megan Strait (Psychology)
Shaobing Su (Child Study and Human Development)
Katherine Swimm (Drama)
Asha Tall (English)
Raoul Veroy (Computer Science)
Lara Vujovic (Psychology)
Tara Watkins (Drama)
Irina Yakubovskaya (Drama)

Graduate School of Arts and Sciences Awards: Outstanding Service and Career Achievement Award
These awards are given to Graduate School of Arts and Sciences graduates who have, with the help of their Tufts graduate educations, excelled in their careers of choice. Learn more >

Harry “Hersh” Cohen M.S.’64, Ph.D.’66 (Psychology) and
Fern D. Cohen M.A.’74 (Education) 

Graduate School of Arts and Sciences Awards: Outstanding Career and Service Achievement Award
These awards are given to Graduate School of Arts and Sciences graduates who have, with the help of their Tufts graduate educations, excelled in their careers of choice. Learn more >

Sinaia Nathanson Ph.D.’86 (Psychology)

School of Engineering Outstanding Career Achievement Award
This award is given to a School of Engineering graduate who have, with the help of their Tufts graduate educations, excelled in their careers of choice. Learn more >

Yee Cho M.S. ’76 (Civil and Environmental Engineering)

School of Engineering Outstanding Service Award
This award recognizes a School of Engineering graduates who have made exceptional contributions to Tufts since they have graduated. Learn more >

Jeffrey D’Amelia M.S.’03 (Computer Science)
David Scher  M.S.’02 (Electrical Engineering)

More information about the annual Graduate Student Awards >
*Awards for arts and sciences graduate students or faculty only
**Awards for engineering graduate students or faculty only

Graduate Student Photo Contest
Research Photos
Winner  – Nathaniel Allen
Runner-Up – Simran Kaushal

Student Life Photos
Winner – Sara Amin
Runner-Up – Michael Shah